Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Zgomot spatiu comercial parter bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Zgomot spatiu comercial parter bloc

Anagajatii magazinului PROFI de la parterul blocului prin manipularea transpaletului cu marfa incepand cu prele 06:05 AM si dupa orele 23:00 genereaza zgomote care perturba linistea publica si programul orelor de somn. Pe langa astea, mai sunt si doua aparate care produc zgomote ce se aud cel mai bine noaptea. Am facut sesizari nenumarate la politia locala si nimic. Ma gandesc sa fac si la politie in speranta ca se va intampla ceva. Credeti ca este cazul sa discut cu un avocat? daca da, pe ce specializare sa fie? nu mai stiu ce sa fac ca sa respecte legea 61/1991. Va Multumesc!
Darius88, utilizator
Puteti sesiza DJSP pentru disconfortul creat de zgomot, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Puteti notifica magazinul in scris, cu nr. de inregistrare/ data, ca sunteti dispus sa deschideti actiune in instanta pentru disconfortul creat. Daca va decideti, puteti cere instantei sa dispuna efectuarea unei expertize tehnice judiciare in vederea stabilirii nivelului de zgomot. Instanta poate decide oprirea echipamentelor generatoare de zgomot. Personal, banuiesc ca echipamentele tehnice sunt montate gresit (lipsesc pufare pentru amortizare zgomotm produs).
Va multumesc! Desi par niste pasi mai greoi si birocratici am sa fac asta.