Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, In blocul in care stam, la parter, se afla ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, In blocul in care stam, la parter, se afla o shaormerie ...

Buna ziua,

In blocul in care stam, la parter, se afla o shaormerie care functioneaza non stop, provocand mult zgomot o data prin hotele lor care functioneaza fara oprire pana la adunarea multor persoane in miez de noapte care tipa, injura sau fac scandal.
Exista vreo lege care poate sa limiteze orarul de functionare a unui restaurant avand in vedere ca functioneaza la parterul unui bloc de locuinte?
Care institutie este capabila sa solutioneze o astfel de cerere?

Multumesc
Vedeti Legea nr. 61/ 1991 republicata, privind linistea si ordinea publica, art.2 pct.25-27
Gasiti legea aici: [ link extern ]
In plus, puteti sesiza DJSP pentru disconfortul creat de zgomot.