Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un teren cu sora mea de 10 ha pe care intentionez ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un teren cu sora mea de 10 ha pe care intentionez s-l vandem. ...

Am un teren cu sora mea de 10 ha pe care intentionez s-l vandem. Problema este ca dupa tata am facut succesiunea eu, sora mea si mama. Un 2023 mama ne-a donat mie si sorei mele partea ei de teren. Intrebarea este daca il pot vinde sau trebuie sa astept 7-8 ani ca sa nu fiu taxata de stat cu impozitul de 80%. Multumesc
Se poate face o discutie aici, in primul rand dvs nu ati cumparat terenul, iar legea vorbeste de cumparare, deci s-ar putea ca legea sa nu va afecteze, si in al 2-lea rand situatia dvs juridica s-a nascut inainte de modificarea legii, sens in care legea se aplica doar pentru viitor nu si pentru trecut, deci asa o vad eu. Deocamdata este prea proaspata si nu s-a format o practica intr-un sens sau altul. Nu este exclus ca legea sa mai suporte niste modificari, deoarece in opinia mea are niste lipsuri care creaza deja probleme. Mai asteptati 30-60 zile si mai vorbim. Bafta!