avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 304 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un teren cu sora mea de 10 ha pe care intentionez ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un teren cu sora mea de 10 ha pe care intentionez s-l vandem. ...

Am un teren cu sora mea de 10 ha pe care intentionez s-l vandem. Problema este ca dupa tata am facut succesiunea eu, sora mea si mama. Un 2023 mama ne-a donat mie si sorei mele partea ei de teren. Intrebarea este daca il pot vinde sau trebuie sa astept 7-8 ani ca sa nu fiu taxata de stat cu impozitul de 80%. Multumesc
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 10:48, 4 Mai 2024
Se poate face o discutie aici, in primul rand dvs nu ati cumparat terenul, iar legea vorbeste de cumparare, deci s-ar putea ca legea sa nu va afecteze, si in al 2-lea rand situatia dvs juridica s-a nascut inainte de modificarea legii, sens in care legea se aplica doar pentru viitor nu si pentru trecut, deci asa o vad eu. Deocamdata este prea proaspata si nu s-a format o practica intr-un sens sau altul. Nu este exclus ca legea sa mai suporte niste modificari, deoarece in opinia mea are niste lipsuri care creaza deja probleme. Mai asteptati 30-60 zile si mai vorbim. Bafta!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare teren extravilan vs oug 144/2022 giocont giocont Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea situatie: - in cazul vanzarii de catre o persoana fizica a unui teren din extravilan (obtinut ... (vezi toată discuția)
Donatie sofia13 sofia13 Buna ziua. Eu si sora mea am dobandit un teren de la mama si bunica noastra prin act de donatie in anul 2009. Acum in 2010 noi am vrea sa-l vindem. In ce ... (vezi toată discuția)
Mostenire casa BarbuViorica BarbuViorica Bunica sotului meu a decedat, a avut decat o fata adica mama sotului meu, iar ea la randul ei 2 copii (sotul meu si sora). Nepotii bunicii au fiecare cate 2 ... (vezi toată discuția)