Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Conditionarea apelulului cu inregistrarea acestuia la ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Conditionarea apelulului cu inregistrarea acestuia la Primarie.

Buna ziua. Am apelat primaria sect 4 Bucuresti si am avut surpriza sa aud o inregistrare care mi-a adus la cunostinta ca se va inregistra conversatia in cazul in care vreau sa continui. Adica mi-a fost conditionata posibilitatea de a exprima o nelamurire, a afla niste raspunsuri direct cu posibilitatea de a trimite un email. In plus in loc sa fiu directionat direct catre departamentul ales, am fost deviat catre o centralista care a mi-a conditionat conectarea la departamentul ales prin dezvaluirea numelui meu. Ce articol de lege le permite acest lucru?!
Sunteți în eroare. Confundați comunicarea cu modul de comunicare. Dvs doriți să aveți acces la modul care vă convine, dar nu acceptați restricțiile.
Este clar, vreți să sunați la telefon, să jigniți ca la ușa cortului, dar nu vreți să vă asumați ca persoană reală răspunderea, și nu acceptați să fiți tras la răspundere de lege.

Vreți să jigniți numai ANONIM, și apoi să aveți satisfacția egoului, că vai ce le-am zis-o eu, și ei nu mă pot identifica.
Hei, legiuitorul (parlamentul) a prevăzut acest aspect, și prin lege nu vă permite așa ceva.
Dapix, utilizator
Adică o persoană fizică are autoritatea(centralista) să mă identifice?! Comform legislației din Romania. doar poliția are acest drept. Eu sunt in Franța(am intrebat și în Germania și Italia)și aici există o întreagă legislație în această privință, iar dezvăluirea numelui pentru a fi redirectionat( de catre o centralista) către un serviciu de ordine publică nu este un aspect obligatoriu( și nici nu există ca primaria să aibe control privind apelurile catre poliția comunitară) în relația cu autoritățile de ordine publică, pentru a evita repercursiunile unei eventuale acțiuni civice de expunere a corupției. Iar apelurile telefonice în relația cu autoritățile șunt înregistrate în servere securizate de unde pot accesa acele înregistrări doar cu mandat. Oricum am mai învățat ceva despre România. Mulțumesc pentru răspuns
"care a mi-a conditionat conectarea la departamentul ales prin dezvaluirea numelui meu"

Fara nicio legătură cu legea, e de bun simț ca atunci când sunati undeva, fie ca e instituție sau persoana care nu va cunoaște, e sa va prezentați.
Înregistrarea e și pt dvs ca să puteți dovedi ca ati sunat, ca ati sesizat ceva, cum vi s- răspuns, etc. E dreptul dvs sa nu acceptati sa fiți înregistrat și daca doriți totuși sa comunicați, o puteți face în scris. În scris, la fel trebuie sa furnizați date ca sesizarea sa fie luata în considerare.
Nu va înțeleg nelămurirea și deranjul de a va da numele, care e treaba de fapt? Nu astea sunt problemele în România.
Corupția, evaziunea, indolenta, incompetenta...astea sunt unele reale, nu amănunte ca va cere numele, care, repet, e de bun simt sa il dati.
gi-jane2, moderator
Nu ca ati putea sa îl dați...

Adrian M. a scris:

Nici nu meriți un răspuns serios.

adriandimitriu a scris:

Sunteți în eroare. Confundați comunicarea cu modul de comunicare. Dvs doriți să aveți acces la modul care vă convine, dar nu acceptați restricțiile.