avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... polita asigurare imobil in favoarea bancii
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

polita asigurare imobil in favoarea bancii

am credit ipotecar in valoare de 48000 ron ,l-am asigurat la o firma de asigurari pentru suma de 50 000 euro conform evaluarii evaloatorului.Contractul de la banca stipuleaza ca asigurarea sa se faca la valoarea de circulatie a imobilului stabilita in raportul de evaluare,deci asa am si facut in anul 2011.Acum imi cer sa fac polita de asigurare pentru suma de 62 500 euro motivand ca diferenta este de curs valutar.Ce imi poate face banca daca nu maresc valoarea politei de asigurare sau mai rau daca fac alta polita cu suma datorata bancii.



Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 22:06, 4 Septembrie 2014
Dupa cum ati mentionat, asigurarea se face conform evaluatorului bancii, gajul fiind la dispozitia acesteia.Noua evaluare este la noua valoare de circulatie, insa in caz de dauna totala, banca nu va retine decat acoperirea soldului creditului, diferenta vi-se cuvine.
Cat priveste "ce-mi poate face"... probabil n-ati citit suficient de atent contractul de credit . Daca incalcati conditiile, contractul se reziliaza cu consecintele de rigoare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Valoare asigurare imobil ipotecat adisanro adisanro Buna As dori sa-mi raspundeti scurt , in limita posibilitatii si cu scuzele de rigoare pentru rapirea din timpul dumneavoastra de munca, la urmatoarea ... (vezi toată discuția)
Cum functioneaza o asigurare cesionata in favoarea bancii? irinuca21 irinuca21 Buna ziua! Am un credit ipotecar de cca 70000 euro pentru casa. Pt acest credit am incheiat o asigurare ce e cesionata in favoarea bancii. Daca doamne ... (vezi toată discuția)
Evaluare apartament credit ipotecar ContSters126274 ContSters126274 Am incheiat un credit ipotecar in 2008. La data respectiva apartamentul a fost evaluat de banca la suma de 106000 euro iar valoarea creditului a fost de 60000 ... (vezi toată discuția)