Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... polita asigurare imobil in favoarea bancii
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

polita asigurare imobil in favoarea bancii

am credit ipotecar in valoare de 48000 ron ,l-am asigurat la o firma de asigurari pentru suma de 50 000 euro conform evaluarii evaloatorului.Contractul de la banca stipuleaza ca asigurarea sa se faca la valoarea de circulatie a imobilului stabilita in raportul de evaluare,deci asa am si facut in anul 2011.Acum imi cer sa fac polita de asigurare pentru suma de 62 500 euro motivand ca diferenta este de curs valutar.Ce imi poate face banca daca nu maresc valoarea politei de asigurare sau mai rau daca fac alta polita cu suma datorata bancii.

Dupa cum ati mentionat, asigurarea se face conform evaluatorului bancii, gajul fiind la dispozitia acesteia.Noua evaluare este la noua valoare de circulatie, insa in caz de dauna totala, banca nu va retine decat acoperirea soldului creditului, diferenta vi-se cuvine.
Cat priveste "ce-mi poate face"... probabil n-ati citit suficient de atent contractul de credit . Daca incalcati conditiile, contractul se reziliaza cu consecintele de rigoare!