Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... legea 297/2004
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

legea 297/2004

buna seara
m-am chinuit aproape toata ziua cu aceasta lege si am o multime de nelamuriri
poate sunt pe acest site specialisti in piata de capital care pot sa imi explice unele lucruri...

vreau o societate care
- isi va lista actiunile la bursa
- va detine valori mobiliare ale altor societati

am inteles ca trebuie sa fie constituita sub forma unei S.A., dar ce tip va fi ?

1. Societăţile de servicii de investiţii financiare (SSIF) - mie mi se pare ca serviciile financiare la care ma incadrez sunt :
Art. 5. 1.c) tranzacţionarea instrumentelor financiare pe cont propriu;
2.a) custodia şi administrarea de instrumente financiare (desi recunosc ca nu prea inteleg ce inseamna administrare in acest caz...este altceva decat tranzactionare ?)

2. Art. 29. - Traderii sunt persoane juridice care efectuează exclusiv în nume şi pe cont propriu tranzacţii cu instrumente financiare derivate, de natura contractelor futures şi cu opţiuni. -ce sunt instrumentele financiare derivate? din definitia de la Art.2pct.12 la acel punct g) sunt incluse si valorile mobiliare....

3. Societatea de administrare a investiţiilor (SAI) - va avea ca obiect de activitate administrarea organismelor de plasament colectiv în valori mobiliare -deci nu este obiectul nostru de activitate

4. Organisme de plasament colectiv în valuri mobiliare (OPCVM) -Art. 76. - (1) O.P.C.V.M. sunt fondurile deschise de investiţii şi societăţile de investiţii, care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au ca unic scop efectuarea de investiţii colective, plasând resursele băneşti în instrumente financiare lichide la care se face referire în art. 101 alin. (1), şi operând pe principiul diversificării riscului şi administrării prudenţiale -deci NU

DAR
Art. 92. - (2) O societate de investiţii nu poate desfăşura alte activităţi, în afara celor prevăzute la art. 76 alin. (1).
(3) Societăţile de investiţii pot administra numai activele proprii, şi nu pot, în nici o situaţie, să fie mandatate pentru administrarea de active în favoarea unei terţe părţi.

La art 76 se spune efectuarea de investitii colective, iar la art 92 alin (3) se spune ca pot administra numai activele proprii...din nou ce inseamna a administra?

Daca poate cineva sa-mi explice...
multumesc

Ma scuzati ca va intreb: - doriti o discutie pur teoretica asupra legii pietii de capital sau ceea ce prezentati este o problema concreta a unei societati anume (Dvs. fiind avocatul ei) ?
Pentru ca, in al doilea caz, eu cred ca discutia se poate purta numai pe baze comerciale.
Cu stima,
nu doresc o discutie teoretica
reprezint o societate ( care nu este inca infiintata, dar va fi SA) si reprezentantii ei mi-au expus urmatoarea situatie:
- societatea va fi listata la bursa
- societatea va cumpara actiuni ale altor societati care fac toate parte dintr-un holding (grup cu acelasi actionariat)
- nu va avea alt obiect de activitate decat cumpararea, vinderea, gestionarea, administrarea? acestor actiuni (in nume propriu)

sunt convinsa ca va trebui sa ma adresez unui broker, dar vreau inainte sa inteleg si eu cate ceva din legea asta...

va multumesc

nu se afla pe site nici un specialist in piata de capital car sa poata face putina lumina in cele expuse de mine in primul post?
ADRIANA PRICOPE, Avocat
imi cer scuze ca postez succesiv, dar imi doresc foarte mult un raspuns...
poate este pe site un specialist in piata de capital care sa poata raspunde...

multumesc
Chiar si "munca de voluntariat" are limitele ei.
Cu stima,
nu comentez

va multumesc si va doresc o zi cat mai buna