Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... De ce trebuie să plătesc impozit la autoturismul ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

De ce trebuie să plătesc impozit la autoturismul proprietate ...

De ce trebuie să plătesc impozit la autoturismul proprietate personală pe care l-am cumpărat cu banii mei. Plătesc taxe de drum și accize la carburant pentru stat .
Asa este legea. Trebuie sa aveți în vedere faptul ca impozitul este o amenda pe care o plătesc cei ce respecta legea iar amenda este un impozit pe care îl platesc cei care nu o respecta.
Dar ea nu reprezintă un bun personal că o mașină de spălat sau o drujba sau un telefon?
Adalbert Gabriel Gazdovici a scris:

Asa este legea. Trebuie sa aveți în vedere faptul ca impozitul este o amenda pe care o plătesc cei ce respecta legea iar amenda este un impozit pe care îl platesc cei care nu o respecta.

Uimitul, utilizator
Ba da, tocmai pentru ca e bun personal platiti impozit. Haideti sa o luam simplu, babeste. O tara e o adunatura mare de oameni care pentru ca sa traiasca decent au nevoie de infrastructura (drumuri, parcuri, etc.), protectie (politie, jandarmi, armata, servicii de informatii etc.) sanatate (spitale, sanatorii etc.) administratie, guvernare si educatie (scoli, gradinite, universitati etc). Toate aceste lucruri numite aici servicii publice trebuie finantate de undeva. Pentru ca Dumnezeu, desi este atotputernic, nu numai ca nu plateste serviciile publice dar nici macar nu finanteaza bisericile, toate aceste servicii publice, inclusiv bisericile, trebuie finantate prin taxe si impozite impuse populatiei care beneficiaza de servicii. Aceste impozite sunt in toata lumea relativ civilizata legate de nivelul veniturilor si de numarul si calitatea bunurilor. Ai o casa = platesti impozit pentru ea, daca e mare platesti mai mult, daca e foarte, foarte mare, insemna ca esti politician si nu mai trebuie sa platesti nimic; ai o masina = impozit; ai un teren = idem, banuiesc ca ati prins ideea acum, nu-i asa?. Partea buna este ca nu se plateste nici un fel de impozit pentru substanta hranitoare pusa la dispozitia saracilor absolut gratuit de guvern, numita popular "aer".
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat