avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 273 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Nulitate adeverinta lege 230/2007
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Nulitate adeverinta lege 230/2007

Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un apartament si am vazut o potentiala problema de nulitate in contractul de vanzare cumparare al proprietarului. Cand acesta a cumparat la randul lui, in decembrie 2007, nu a avut adeverinta de la asociatia de proprietari conform legii 230/2007 abia intrata in vigoare.
Proprietarul actual mi-a aratat niste chitante din acea perioada in care apar ca datoriile la asociatie au fost platite, sume mici dar este posibil sa fi platit si el o parte si pentru fostul proprietar.
Pentru vanzarea actuala a obtinut o adeverinta de la asociatia de proprietari ca nu are debite.

Ma intereseaza de natura nulitatii existentei acestei adeverinte in masura cum este ea interpretata de o instanta pentru ca legea prevede o nulitate absoluta. In acest caz un tert/succesor al proprietarului actual/cel de la care a cumparat mi-ar putea anula contratul ce urmeaza sa-l semnez?

Personal natura acestei nulitati mi se pare exagerata mai ales ca debitele la asociatie au fost platite la acea vreme.

Va multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2024
ghypher, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , utilizator 15:35, 8 Mai 2024
Ce treaba are adeverinta de pe vechea lege, de cind a cumparat el ( e emisa unui alt proprietar, cel de dinainte, nu cumparati de la acela ) ?. In extrasul de carte funciara nu apare proprietarul actual, cel cu care incheiati tranzactia ? Pe dvs. va intereseaza doar admisibilitatea adeverintei actuale.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2024
latka, utilizator
Buna ziua,

Totul este in regula in Cartea Funciara, proprietarul actual este cel curent, nu a fost inregistrata vreodata vreo actiune impotriva lui si cheltuielile cu utilitatile/asociatia de proprietari sunt la zi.

Este o intrebare mai mult juridica daca pur si simplu lipsa acelei adeverinte automat atrage o nulitate absoluta asupra contractului chiar daca atunci nu au fost debite neplatite sau s-au platit la asociatie dupa. Pentru ca atunci se poate desfiinta si contractul meu fara sa fie o paguba. E o chestiune de Cod Civil mai mult.

Notarita mi-a spus ca in vremea aceia exista practica ignorarii acestui articol din lege atata timp cat partile se intelegeau asupra achitarii eventualelor debite. Doar ca in contractul de vanzare nu este trecut nimic.
Va faceti griji degeaba, nu aveti treaba cu ce s-a intimplat in trecut.
Nu va mai bateti capul cu astfel de probleme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neglijenta asociatiei kukuk kukuk Am cumparat la licitatie un apartament care are restante mari la cheltuieli ramase de la vechiul proprietar.Problema e ca asociatia nu a fost chemata de ... (vezi toată discuția)
Vanzare garsoniera tutunarudenisa tutunarudenisa Ce acte imi trebuiesc pentru a putea incheia un contract de vanzare-cumparare, pentru o garsoniera ? Cum aleg notarul care sa nu mi ia pielea de pe mine , ... (vezi toată discuția)
Recuperare cheltuieli de intretinere - asociatie de proprietari nicolaescu43 nicolaescu43 Suntem o asociatie de proprietari. Am actionat in instanta unul dintre proprietari, deoarece nu si-a platit intretinerea.Am solicitat ca sa fie obligat de ... (vezi toată discuția)