avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 294 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua! Apelez la cunoștințele dvs., poate ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua! Apelez la cunoștințele dvs., poate v-ați mai întâlnit ...

Bună ziua! Apelez la cunoștințele dvs., poate v-ați mai întâlnit cu o astfel de speță. Pe perioada concediului de odihnă al asistentului personal, persoana cu handicap primește o indemnizație, pe mine mă interesează dacă această indemnizație se calculează proporțional cu nr. de zile lucrate în anul respectiv al asistentului personal sau se acordă indiferent de perioada lucrată într-un an. Adică, dacă angajarea asistentului personal s-a făcut în octombrie-noiembrie 2023, acesta și-a făcut cerere de concediu, persoana îngrijită are dreptul să primească o indemnizație întreagă? Vă mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:20, 8 Mai 2024
În situația în care angajatorul nu poate asigura un înlocuitor al asistentului personal, persoanei cu handicap grav i se acordă indemnizația prevăzută la art. 43 alin. (1) din Legea 448/2006 sau găzduirea într-un centru de tip respiro.

Indemnizația lunară este în cuantum egal cu salariul net al asistentului personal gradația 0, stabilit potrivit prevederilor legale care reglementează nivelul de salarizare a personalului plătit din fonduri publice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara ! va rog sa mi spuneti si mie cum ar fii corect....sunt ... nicoletapetrea112@yahoo.com nicoletapetrea112@yahoo.com Buna seara ! Va rog sa mi spuneti si mie cum ar fii corect....sunt asistent personal al fiului meu..momentan suntem in carantina , unul dintre fii mei este ... (vezi toată discuția)
Asistent personal Baty92 Baty92 Buna ziua! Mama mea este asistent personal pentru o persoană cu Handicap, as vrea sa stiu daca beneficiază de concediu de odihna sau daca acesta ii este ... (vezi toată discuția)
Pentru perioada in care asistentul personal al persoanei cu handicap ... Lungan Gheorghe Lungan Gheorghe Pentru perioada in care asistentul personal al persoanei cu handicap grav se afla in concediu medical, persoana cu handicap grav poate primi îndemnizație, in ... (vezi toată discuția)