avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 270 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua detin o dacia sandero care a fost in ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua detin o dacia sandero care a fost in garantie pana ...

Buna ziua
detin o dacia sandero care a fost in garantie pana la data de 28 aprilie 2024.In data de 19 .04.2024 in urma unei sesizari,a fost efectua in urma unei sesizari a mea o reparatei,inlocuirea unei piese la schimbatorul de viteze.Nu am primit nici un acte de efectuarea reparatiei ,efectuata in termenul de garantie la service-ul autorizat dacia.Indata de 03.05 2024 la o deplasare mai lunga piesa a cedat si nu am mai putut folosi vitezele 1,2,5,6 si marsarier.Intrebarea este, reparatie se face pe banii mei sau a service-ului?Nu exista o garantiei a piesei inlocuite sau a manoperei,de la data reparatiei? Piesa a cedat dupa 8 zille de la inlocuire,dar masina in ansamblu a iesit din garantie dupa 5 zile.
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 11:43, 10 Mai 2024
Nu exista o garantiei a piesei inlocuite sau a manoperei,de la data reparatiei?

Ba da, are.
Bună seara,
Dacă piesa care a cedat este una și aceeași cu piesa înlocuită, atunci are garanție. Dacă piesa care s-a defectat nu este aceeași și/sau nu are legătură de cauzalitate cu piesa înlocuită, atunci nu intră la înlocuirea în garanție. Este important și răspunsul celor de la service.
Succes și numai de bine!
Dacă schimbati orice piesa la service, beneficiați de garanție pt acea piesa și montaj. Adica nu schimbati azi o bieleta, se rupe când ați iesit din service și mai platiti o data ca nu a fost în stare mecanicul sa o monteze corect.
Deci da, daca vb de aceeași piesa , ar trebui sa beneficiați de garanție, fără legatura cu garanția masinii
Ultima modificare: Vineri, 10 Mai 2024
gi-jane2, moderator
Nu am primit nici un document.Nu stiu ce au inlocuit sau reparat.
Nici nu ați solicitat? Toate mașinile au o carte de garanție, unde se înscrie istoricul. Mie nu mi-a primit mașina în service fără acea carte, și a fost vorba de o rechemare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ajutor,va rog frumos mark65 mark65 Este adevat ca atuni cand se schimba o piesa de mare importanta la masina dealer-ul auto trebuie sa schimbe masina? Mentionez ca masina este inca in ... (vezi toată discuția)
Produs defect în garanție - cine plătește costurile montarii produsului? ionutvd ionutvd Bună ziua, Lucrez la un magazin online de piese auto și avem următoarea speta: Un client a cumpărat un produs în valoare de 400 lei, iar montajul ... (vezi toată discuția)
Service reprezentanta - acceptare piese proprii Nevermind Nevermind Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema si am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat : - La o masina, aflata inca in garantie, sunt stricate 2 piese.Una ... (vezi toată discuția)