Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua , perioadele necontributive asimilate ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua , perioadele necontributive asimilate stagiului de ...

Buna ziua , perioadele necontributive asimilate stagiului de cotizare (stagiu militar obligatoriu , somaj) se vor lua in calcul pentru a iesi la pensie anticipat , fara penalizare , dupa noua lege din sept. 2024 ? Mentionez ca am 62 de ani si stagiu de cotizare 38 ani si 5 luni , fara armata 1 an 6 luni si somaj 9 luni in 1992 . Multumesc anticipat !
gica.contra, utilizator
In momentul in care veti indeplini conditia de stagiu complet contributiv de 35 ani + 5 ani de stagiu de cotizare, atunci puteti beneficia de pensie de limita de varsta in baza prevederilor art.56 din legea 360/2023.
Eu intrebasem daca in legea 360/2023 , armata si somajul se iau in considerare ca perioade asimilate stagiului de cotizare , caz in care pot beneficia de pensie anticipata fara penalizare . In lege nu se specifica .
Legea 360/2023
Art.3
q) stagiu de cotizare - perioada de timp constituită din stagiul de cotizare contributiv, precum și perioadele asimilate și perioadele necontributive recunoscute ca stagii de cotizare, conform legii;
i) perioade asimilate - perioadele pentru care nu s-au datorat sau nu s-au plătit contribuții de asigurări sociale considerate prin prezenta lege echivalente stagiului de cotizare în sistemul public de pensii și care se valorifică la stabilirea prestațiilor de asigurări sociale în condițiile prezentei legi, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public;
k) perioade necontributive - perioadele recunoscute ca vechime în muncă sau, după caz, ca stagiu de cotizare în baza unor acte normative specifice care vizează anumite categorii de persoane, pentru care nu există obligația plății contribuțiilor de asigurări sociale, dacă persoana a fost asigurată în sistemul public;
Armata nu este stagiu de cotizare contributiv..iar somajul, in opinia mea este discutabil..
Multumesc pentru raspunsuri .