avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Condiții pentru luna tatălui
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Condiții pentru luna tatălui

Bună ziua!

Dacă nu mai lucrez la același angajator/ am avut o pauză și lucrez în altă parte/ dacă nu mai lucrez deloc, mai pot beneficia de indemnizație pentru luna tatălui, având în vedere ca înainte cu 12 luni de nașterea copilului am lucrat?

Mulțumesc anticipat!
Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.
Mulțumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizația de ccc MariF1 MariF1 Bună ziua! Am 2 întrebări legate de indemnizația pentru creșterea copilului: știu că recent s-a schimbat această lege și acum, pentru a putea ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,sunt insarcinata in luna 3 si doresc sa stiu daca beneficiez ... Camelia131 Camelia131 Buna ziua,sunt insarcinata in luna 3 si doresc sa stiu daca beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului avand in vedere ca eu lucrez la primul angajator ... (vezi toată discuția)
Maternitate DimaAlexandra DimaAlexandra Buna ziua am ramas insarcinata lucrez de 2 ani intr`o alimentara si as vrea sa stiu cat trebuie sa lucrez pt a beneficia de maternitate? (vezi toată discuția)