Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Așa zisa datorie după decesul tatălui meu
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Așa zisa datorie după decesul tatălui meu

Buna ziua
Am nevoie de ajutorul dvs. Tatăl meu a decedat anul trecut în august și după 2 săptămâni de la înmormântare a venit un bărbat să ne spună că tatăl meu trebuia sa îi facă o bărcuță (făcea din hobby bărbuțe mici pântru pescuit) .Aceasta persoana spunea că i- ar fi dat 2 barcute din 2022 să facă ce vrea cu ele și ar fi trebuit tatăl meu sa îi facă alta in loc. Până în anul 2023 noi nu l-am auzit pe tata vorbind despre așa ceva, iar noi îi comandam toate piesele necesare pentru a face barcute. Nu ne-am înțeles, și nici nu ne-a înțeles pe noi care am avut o pierdere brusca in familie. După câteva vizite omul ne-a lăsat în pace, până acum de sărbători iar a venit și ne-a amenințat că ne da în judecată sa își recupereze banii sau sa ii dam o bărcuță (noi nu avem nici o bărcuță, cea care o folosea tata am dat-o unui apropiat deoarece era și stricată).
Este posibil sa fie date în judecată ? Așa ne-a terminat că nici nu am fost pe faza sa fac o poza la mașină sa am numărul mașinii.
sa va dea in judecata , sa aduca niste probe si mai vedem.
Sa nu mai spun ca la aceasta ultima discuție ne-a amenintat ca el știe multa lume și o sa ne tina numai in procese și ca o sa plătim noi toate cheltuielile de judecata. Are niște mesaje pe whattsapp cu niște poze in care i-a arătat tata o barbuta . Dar nu reiese nimic ca ar fi trebuit sa ii faca sau ca a facut. Sa nu spun ca aceste mesaje erau din mai 2022 si barbatul a venit in August 2023 la noi. Tatăl meu era o persoana care se stresa și dacă avea ceva de făcut nu astepta cu lunile ci intr-o săptămână facea.
chiar nu aveti ce face acum.
Nu va mai faceți griji oricine poate sa va dea în judecata dar asta nu înseamnă că și va avea câștig de cauza.In lipsa unor probe nu are șanse de câștig.Probabil doar va presează ca să rezolvați amiabil..
Mulțumesc de raspuns !