avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: ...

Buna seara,
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: dupa data depunerii dosarului de pensionare la limita de varsta, am mai muncit inca 3luni si 20 zile, perioada de stagiu de cotizare pentru care am solicitat recalcularea pensiei. Cererea de recalculare a fost depusa la 7 luni dupa ultima zi a stagiului de cotizare suplimentar, iar suplimentul de pensie mi-a fost platit din luna urmatoare depunerii cererii de recalculare la casa de pensii. Intrebarea este: Cand apare dreptul pentru acest supliment de pensie? La data depunerii cererii de recalculare sau dupa ultima zi a stagiului de cotizare suplimentar?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Aramis/1 , utilizator 21:11, 8 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
La data depunerii cererii.
Da. Multumesc pentru raspuns.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Limita de varsta/stagiu complet RaduLupu RaduLupu Persoana de sex feminin, nascuta in 1949, pensionata la limita de varsta in 2007, cu vechime la data pensionarii de 19 ani, 7 luni si 20 zile, din care 2 ani ... (vezi toată discuția)
Reducere varsta standard de pensionare pentru cei care au lucrat in gr.a ii-a de munca Felicia_Cirstea Felicia_Cirstea Buna ziua, Sotul meu este nascut in data de 18.02.1957 si are o vechime in munca de 34 ani, 8 luni si 9 zile din care: - in grupa a II-a de munca ... (vezi toată discuția)
Pensie pusaviorica pusaviorica sotul meu este nascut in anul 1961 si are 40.07.20 ani vechime din care 13.03 ani grupa1 ,5.02.28 grupa 2 , 0.09 grupa speciala ,1.03.21 conditii deosebite ... (vezi toată discuția)