Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Bună seara. Dacă mă înscriu într-un partid ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Bună seara. Dacă mă înscriu într-un partid politic o să ...

Bună seara. Dacă mă înscriu într-un partid politic o să primesc salariu? Trebuie să plătesc o cotizație de membru?
((((O cotizație simbolica o sa plătiți sponsorizări și donații consistente fac către partide cei care mănâncă o felie de cozonac cu nutela prin diverse funcții publice.Cat despre salariu sigur o sa primiti ținând cont de plus valoarea și imaginea pe care o aduceți,notorietate,sute sau mii de voturi în urbea dvs,etcetc.Succes..
Elaa2002 a scris:
Bună seara. Dacă mă înscriu într-un partid politic o să primesc salariu? Trebuie să plătesc o cotizație de membru?

Depinde daca partidul este cu linguroiul infipt in ceaunul de fasole cu ciolan - guvernare - sau cu lingurita atarnata declanta usii, adica la foame - opozitie, si depinde si de pozitia pe care veti fi inscrisa. Spre pioasa si vesnica pilda, excelenta sa dl. dr. (pl.) gen. rez. Nicolae Ioanel Ciuca s-a inscris direct pe pozitia de presedinte de partid aflat la guvernare asa ca a primit si salariu gras si sinecuri si nici nu cred ca-l cauta cineva la cotizatie. Insa domnul Popescu, un vecin, care s-a inscris intr-un partid care e la foame de multi ani a platit cotizatia si singurul lucru pe care l-a primit de la partid a fost un pumn in nas si cateva vorbe despre mama domniei sale din partea celui impotriva caruia candidase la sefia organizatiei locale. Eu zic sa va inscrieti pentru presedinte, salariu si sinecuri, ca dl. Ciuca, nu pentru pumni, ca domnul Popescu, dar d-voastra desigur ca sunteti libera sa alegeti.
Nu veti primi nimic ca simplu membru de partid si nici cei in functii mari nu primesc salarii , decat cei care sunt angajati ai partidului respectiv.