avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Bună seara. Dacă mă înscriu într-un partid ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Bună seara. Dacă mă înscriu într-un partid politic o să ...

Bună seara. Dacă mă înscriu într-un partid politic o să primesc salariu? Trebuie să plătesc o cotizație de membru?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:50, 10 Mai 2024
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
((((O cotizație simbolica o sa plătiți sponsorizări și donații consistente fac către partide cei care mănâncă o felie de cozonac cu nutela prin diverse funcții publice.Cat despre salariu sigur o sa primiti ținând cont de plus valoarea și imaginea pe care o aduceți,notorietate,sute sau mii de voturi în urbea dvs,etcetc.Succes..
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Elaa2002 a scris:
Bună seara. Dacă mă înscriu într-un partid politic o să primesc salariu? Trebuie să plătesc o cotizație de membru?

Depinde daca partidul este cu linguroiul infipt in ceaunul de fasole cu ciolan - guvernare - sau cu lingurita atarnata declanta usii, adica la foame - opozitie, si depinde si de pozitia pe care veti fi inscrisa. Spre pioasa si vesnica pilda, excelenta sa dl. dr. (pl.) gen. rez. Nicolae Ioanel Ciuca s-a inscris direct pe pozitia de presedinte de partid aflat la guvernare asa ca a primit si salariu gras si sinecuri si nici nu cred ca-l cauta cineva la cotizatie. Insa domnul Popescu, un vecin, care s-a inscris intr-un partid care e la foame de multi ani a platit cotizatia si singurul lucru pe care l-a primit de la partid a fost un pumn in nas si cateva vorbe despre mama domniei sale din partea celui impotriva caruia candidase la sefia organizatiei locale. Eu zic sa va inscrieti pentru presedinte, salariu si sinecuri, ca dl. Ciuca, nu pentru pumni, ca domnul Popescu, dar d-voastra desigur ca sunteti libera sa alegeti.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu veti primi nimic ca simplu membru de partid si nici cei in functii mari nu primesc salarii , decat cei care sunt angajati ai partidului respectiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mancati sanatos!!(?) nucu$ nucu$ [b]Concluzie nutritionista[/b] Pentru cei preocupati de o alimentatie sanatoasa, iata ultima noutate in domeniul nutritiei si al sanatatii: (Este o usurare ... (vezi toată discuția)
Proces verbal al adunarii generale peraspera peraspera Test:se prezinta in instanta un proces verbal al unei adunari generale facut pe o coala alba de hartie, format A4, xeroxat, cu semnaturi pe el. Sa zicem ca ... (vezi toată discuția)
Frauda electorala in romania MIHAI GRIGORE MIHAI GRIGORE La noi ca la nimeni! Nu gasesc decat o singura explicatie : ca unii oameni si-au pierdut mintile! Nimeni si nimic nu poate justifica pierderea libertatii ... (vezi toată discuția)