avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Din nefericire sunt recent diagnosticat (de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Din nefericire sunt recent diagnosticat (de 5 luni) ...

Buna ziua. Din nefericire sunt recent diagnosticat (de 5 luni) cu insuficienta renala cronica in stadiu 5 (terminal)(boala de rinichi) ,iar in urma probleme urmez procedura de dializa cronica.

Am depus cere pentru pensie de handicap la DGASPC dar in urma examinarii mele (sunt destul de grav, fiind caz unic (de rău) in oras) s-a decis incadrarea mea in grad de handicap grav fara insotitor primind pensie de 180 + 463 lei fara asistent personal sau indemnizatie de insotitor.

Sunt singurul pacient din dializă si din Centru care NU beneficiaza de indemnizatia de insotitor, inclusiv care nu sun asa gravi ca mine.

Sa fie o problema ca inca mai sunt angajat? Dar in concediu medical..
Care ar fi solutia?
Cel mai recent răspuns: negru daniel , utilizator 19:45, 9 Mai 2024
Daca inca puteti merge la lucru, Comisia de Expertiza a concluzionat ca nu este cazul sa beneficiati de ingrijitor personal.

Cam asta ar fi explicatia.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Mai 2024
Dapix, utilizator
buna, depuneti contestatie daca nu a trecut termenul de contestatie , nu are nici treaba ca munciti sau ca sunteti in concediu medical deoarece handicapul se acorda in urma unor diagnosticuri, si persoanele cu handicap de orice grad pot sa munceasca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate Bob67 Bob67 Buna ziua ! Am 46 de ani si sunt bolnav de insuficienta renala cronica -stadiu terminal din anul 2012 fiind dependent de dializa de 3 ori pe saptamana . Tot ... (vezi toată discuția)
Lncadrare boli intr-un grad de invaliditate eagle_free eagle_free Buna ziua. Unchiul meu sufera de mai multe afectiuni si 1) vreau sa stiu daca se incadreaza intr-unul dintre gradele de invaliditate pentru pensie de ... (vezi toată discuția)
Drepturi banesti pe legea 448/2006 Parintele_75 Parintele_75 Buna ziua, Doresc sa va cer sfatul in abordarea unei spete de interes general pentru persoanele cu dizabilitati si anume, persoanele afectate de ... (vezi toată discuția)