avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Imi puteti spune ce sanctiuni sunt in cazul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Imi puteti spune ce sanctiuni sunt in cazul in care ...

Buna ziua. Imi puteti spune ce sanctiuni sunt in cazul in care un sofer incepator sub 21 de ani conduce o masina care are mai mult de 100cp? Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In Romania nu exista regula aceasta care exista in alte tari (cred ca in Italia exista) privitor la cilindreea sau puterea motorului pe care o poate conduce un incepator ci permisele sunt pe categorii. Incepatorii, indiferent de varsta, trebuie sa respecte timp de 1 an, afara de celelalte regului, inca doua: sa lipeasca "lamaia" pe luneta si parbriz si sa circule inafara localitatilor o viteză maximă cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă. Daca respecta regulile astea pot conduce si un Hummer de 1200 cp.
Pentru categoriile de vehicule cu masa mai mare sau numar de persoane care pot fi transportate decat cele din categoria B se poate obtine permis doar dupa 21 sau 24 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conducere in ungaria cu mai putin de 1 an experienta ca sofer ale2012 ale2012 va rog sa ma lamuriti uni zic ca DA alti zic ca NU pana la urma care ii realitatea,daca ne luam dupa lege nu se poate trece vama la unguri pana nu ai un am de ... (vezi toată discuția)
Scuter 125 Tony49 Tony49 Buna ziua,as dori sa stiu din punct de vedere legal pot conduce un scuter de 125 cc. Cu permisul de categoria B?Au mai fost antecedente în judecată?Va intreb ... (vezi toată discuția)
Intrebare - sofer incepator ernocy ernocy am primit permisul o luna,sunt incepator,am voie sa conduc o dubita mai bine scris tip ARD care are cu soferul 7 locuri de pasageri,si masa totala nu depaseste ... (vezi toată discuția)