Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua. Imi puteti spune ce sanctiuni sunt in cazul ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua. Imi puteti spune ce sanctiuni sunt in cazul in care ...

Buna ziua. Imi puteti spune ce sanctiuni sunt in cazul in care un sofer incepator sub 21 de ani conduce o masina care are mai mult de 100cp? Multumesc
In Romania nu exista regula aceasta care exista in alte tari (cred ca in Italia exista) privitor la cilindreea sau puterea motorului pe care o poate conduce un incepator ci permisele sunt pe categorii. Incepatorii, indiferent de varsta, trebuie sa respecte timp de 1 an, afara de celelalte regului, inca doua: sa lipeasca "lamaia" pe luneta si parbriz si sa circule inafara localitatilor o viteză maximă cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă. Daca respecta regulile astea pot conduce si un Hummer de 1200 cp.
Pentru categoriile de vehicule cu masa mai mare sau numar de persoane care pot fi transportate decat cele din categoria B se poate obtine permis doar dupa 21 sau 24 de ani.