Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna! In scara blocului meu persista un miros de ani ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna! In scara blocului meu persista un miros de ani de zile ...

Buna! In scara blocului meu persista un miros de ani de zile care vine de la vecinii nostri
Au fost chemate autoritățile DSP însă în zadar pentru ca nu detinem o asociație de locatari
Ce este de făcut pentru a putea rezolva problema?
Buna ziua!

Potrivit Art. 654. Cod Civil, in ceea ce priveste ,,Cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune'', se prevede astfel:

(1) În lipsa unor prevederi legale sau înţelegeri contrare, fiecare coproprietar suportă cheltuielile legate de întreţinerea, repararea şi exploatarea părţilor comune, în proporţie cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de părţile comune folosite exclusiv de către unii dintre coproprietari cad în sarcina acestora din urmă.

Astfel, chiar daca nu exista asociatie de proprietari, dispozitiile mai sus mentionate se aplica in mod corespunzator.

In opinia mea, trebuie stabilita o sedinta cu participarea tuturor proprietarilor in vederea discutarii problemelor existente in bloc. Poate ca este necesara chemarea unei echipe de curatenie care sa curete spatiile comune mai in profunzime or poate cineva din bloc detine animale pe care nu le ingrijeste in mod corespunzator. Veti decide impreuna ce este de facut.

O zi buna si succes!